چگونه ویزای آلمان بگیریم؟

 نخستین گام جهت اخذ ویزا آلمان گرفتن وقت سفارت آلمان ( وقت ویزامتریک آلمان ) به صورت آنلاین می باشد. جهت تعیین وقت سفارت بایستی به سایت رسمی سفارت آلمان مراجعه کرده، و نسبت به تکمیل فرم اطلاعات شخصی و نوع ویزای درخواستی و سپس پرداخت آنلاین اقدام نمود. قدم بعدی تهیه مدارک لازم ویزای آلمان جهت ارائه به دفتر visametric آلمان در تهران می باشد، که می توانید کمی پایین تر لیست کامل مدارک مورد نیاز ویزای آلمان را مطالعه نمائید.

 
تفاوت ویزای شنگن آلمان با دیگر ویزاهای شنگن در این است که بایستی مدارک اصل (ترجمه نشده) را به دفتر ویزامتریک آلمان در روز تعیین شده ارائه، و سپس نسبت به انگشت نگاری و مصاحبه اقدام نمود.
 
چنانچه متقاضی از شرایط مناسب (ترجیحاً سن بالای 30 سال، متأهل و دارای سابقه سفر مناسب به هر کشوری در جهان) برخوردار باشد، و مدارک وی (خصوصاً مدارک مالی و شغلی) تکمیل باشد می توان گفت اخذ ویزای آلمان تضمینی می شود.
 
انواع ویزای آلمان
انواع ویزای آلمان شامل ویزای کوتاه مدت آلمان ، ویزای توریستی آلمان ، ویزای تجاری آلمان ، ویزای تحصیلی آلمان ، ویزای کاری آلمان ( ویزای طولانی مدت )، ویزای ملاقات خانواده و دوستان آلمان ، ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان و ویزای ورود مجدد آلمان می باشد، که در ادامه به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.
 
ویزای کوتاه مدت آلمان
ویزای کوتاه مدت آلمان می تواند به ویزای نوع a ( ویزای ترانزیت فرودگاهی )، ویزای نوع b (با مدت مجاز اقامت 5 روزه) یا ویزای نوع c ( ویزای توریستی ) اشاره داشته باشد، که دارای مدت مجاز اقامت کوتاه مدت (معمولاً زیر 90 روز) باشند.
 
ویزای توریستی آلمان
ویزای توریستی آلمان یا ویزای نوع c آلمان به روادیدی اطلاق می گردد که جهت اهداف گردشگری اخذ می گردد. این نوع ویزا در صورتی که به صورت مولتی صادر گردد معمولا به مدت اعتبار 180 روزه و مدت مجاز اقامت 90 روزه می باشد. به علت سختگیری ویزای آلمان برای ایرانیان این احتمال وجود دارد که مدت اعتبار ویزای شنگن آلمان و مدت مجاز اقامت به مقدار کمتری صادر گردد. گاهاً شاهد صدور ویزای آلمان به مدت اعتبار 1 ماهه و مدت مجاز اقامت 7 روزه نیز بوده ایم.
 
ویزای توریستی آلمان بدون دعوتنامه
ویزای توریستی آلمان بدون دعوتنامه در صورتی که متقضای در مدارک خود واچر رزرو هتل به همراه دارد قابل اخذ می باشد.
 
ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه
ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه نمایشگاهی ، کاری ، تحصیلی یا از اقوام و آشنایان قابل اخذ می باشد. چنانچه متقاضی دعوتنامه اقوام و آشنایان از آلمان به همراه دارد بایستی آدرس محل اقامت، شماره تلفن و نام شخص دعوت کننده را در فرم درخواست ویزای آلمان درج نماید. در صورت اخذ ویزای آلمان با دعوتنامه اقوام و آشنایان دیگر نیازی به واچر رزرو هتل نمی باشد. اعتبار دعوتنامه از آلمان ، فارغ از اینکه شخص دعوت کننده از اقوام درجه یک باشد یا یک دوست باشد، به وضعیت مالی و شغلی شخص دعوت کننده به دلیل تأمین هزینه های مهمان بستگی دارد. به این معنی که هر چه وضعیت مالی شخص دعوت کننده مناسب تر باشد، اعتبار دعوتنامه نیز بالاتر است، و تضمین ویزای آلمان نیز افزایش می یابد.
 
ویزای تجاری آلمان
ویزای تجاری آلمان در واقع همان ویزای نوع c آلمان می باشد که به اهداف تجاری اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای تجاری آلمان ، متقاضی بایستی دعوتنامه از یک شرکت در آلمان که مرتبط با تخصص وی است به همراه داشته باشد. چنانچه مدارک دیگری که نشان دهنده همکاری بین شرکت در ایران و شرکت در آلمان باشد بایستی ارائه شود. ویزای تجاری المان برای کسانی اخذ می گردد که هدف از سفرشان بازدید از یک شرکت، کارخانه، نمایشگاه یا شرکت در یک کنفرانس می باشد.
 
ویزای تحصیلی آلمان (ویزای طولانی مدت)
ویزای تحصیلی آلمان یا ویزای طولانی مدت به ویزایی اطلاق می گردد که برای اهداف تحصیلی برای مدت بیش از 90 روز اخذ می گردد. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان شامل پذیرش تحصیلی از آلمان و دیگر مدارک لازم برای ویزای شینگن می باشد.
 
ویزای کاری آلمان (ویزای طولانی مدت)
ویزای کاری آلمان یا ویزای طولانی مدت به روادیدی گفته می شود که جهت اهداف کاری و شغلی در آلمان برای مدت بیش از 90 روز صادر می گردد. به این نوع روادید کارت آبی نیز اطلاق می گردد، که مدت اعتبار آن تا 4 سال و قابل تبدیل به اقامت دائم آلمان می باشد. مدارک لازم برای ویزای کاری آلمان شامل پیشنهاد شغلی از آلمان در کنار دیگر مدارک لازم برای ویزای شینگن می باشد، که کمی پایین تر به لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای آلمان اشاره شده است.
 
ویزای ملاقات خانواده و دوستان آلمان
ویزای ملاقات خانواده و دوستان برای اشخاصی اخذ می گردد که قصد دیدار از اقوام و آشنایان در آلمان دارند. شرایط لازم برای ویزای ملاقات خانواده و دوستان شامل تکمن قوی شخص دعوت کننده به منظور اثبات توانایی تأمین مالی برای اقامت و هزینه های مسافر در کنار دیگر مدارک لازم ویزای شنگن می باشد، که کمی پایین تر به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.
 
ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان
ویزای ترانزیت فرودگاهی یا ویزای نوع a به نوعی از ویزا گفته می شود که به منظور تعویض پرواز در خاک آلمان به مقصدی خارج از حوزه شنگن اخذ می گردد. در این نوع ویزا شخص اجازه خروج از فرودگاه را ندارد.
 
ویزای ورود مجدد آلمان
ویزای ورود مجدد آلمان یا ویزای بازگشت آلمان مخصوص اشخاصی است که مجوز اقامت دائم آلمان را دارند. چنانچه این اشخاص قصد بازگشت به آلمان داشته باشند ولی کارت اقامت آلمان آن ها مفقود، دزدیده یا اعتبار آن به پایان رسیده باشد، نیاز به اخذ ویزای بازگشت آلمان دارند.
 
شرایط دریافت ویزای آلمان چیست؟
 
شرایط دریافت ویزای آلمان به معنی شرایط فرد متقاضی و مدارک لازم جهت اخذ ویزای آلمان می باشد. زمانی اخذ ویزای آلمان تضمینی می شود که متقاضی از شرایط مناسب و مدارک کامل برخوردار باشد. معمولا افراد متأهل بالای 30 سال از شانس ویزای آلمان بیشتری برخوردار هستند. کمی پایین تر به معرفی لیست کامل مدارک لازم برای ویزای آلمان خواهیم پرداخت.
 
منبع: سبزینه